To główne miasto prowincji Toskanii będące odpowiednikiem polskiego miasta wojewódzkiego. Wznosi się ono w północno centralnej części Włoch i otoczone jest z trzech stron przez malownicze wzgórza.
Nie ma dokładnych danych na temat pochodzenia miasta choć najprawdopodobniej tereny dzisiejszego miasta zamieszkiwane były już w X w., p. n. e. przez populacje starowłoskie, które zostały wyparte około VIII w., p. n. e. przez Etrusków.
Około III – II w., p. n. e. tereny te zostały podbite przez Rzymian. To właśnie rzymianie zbudowali tu niedużą, wioskę zwaną Florentia, która z czasem stała się ważnym punktem handlowym, militarnym i strategicznym.
W późniejszych stuleciach rozbudowujące się miasto przechodziło pod panowanie Longobardów, Franków, Ostrogotów i Bizancjum. Częste wojny prowadzone przeciwko innym toskańskim miastom umacniały pozycję Florencji a jej rozwój urbanistyczny rozpoczął się w X w. Przez kolejne stulecia miasto przeżywało czasy swojej świetności.
Jego największy rozwój przypada na okres pomiędzy XIV a XVI w., za panowania Medyceuszy kiedy to rozpoczyna się epoka Odrodzenia, za której kolebkę uważa się właśnie Florencję. To właśnie dzięki Medyceuszom Florencja stała się „stolicą sztuki” malarstwa, rzeźby, literatury i muzyki a miasto przyjęło rolę przodownika, której żadne inne nie zdołało mu odebrać. To tu tworzyli wielcy artyści tacy jak Donatello, Michelangelo, Brunelleschi, Giotto, Galileo Galilei, Dante, Botticelli czy Masaccio odciskając swe piętno pośród zabytków i dzieł.
W XVIII w., Florencja przechodzi pod panowanie dynastii Habsbursko – Lotaryńskiej i pozostaje pod ich panowaniem aż do nadejścia Francuzów, którzy panują tu przez kolejne 15 lat aż do przywrócenia Florencji dynastii austriackiej. W roku 1860 Florencja zostaje wchłonięta przez Królestwo Italii (Włoch) a w 1861 r., staje się, na krótki czas stolicą tegoż królestwa, która w późniejszym czasie została przeniesiona do Rzymu.
Galeria dell-Accademia w której zobaczyć można między innymi dzieła Michelangelo takie jak „Dawid”, „Pieta da Palestina” czy „Quattro prigionieri”
Il Museo Nazionale de „il Bargello” znajdujące się w palazzo pochodzące z 1255 r., ze znajdującymi się wewnątrz rzeźbami z epoki Odrodzenia (artystów takich jak: Brunelleschi, Michelangelo, Cellini, Giambologna i Donatello) oraz biżuterią i bronią.
Muzeum Storia della Scienza ze znajdującymi się tu instrumentami
Duomo di santa Maria del Fiore którego budowę rozpoczęto w 1296 r., a ukończono w XV. Znajdują się tu dzieła takich artystów jak: Andrea del Castagno, Luca della Robbia, Donatello, Paolo Uccello i braci Zuccari
Battistero di san Giovanni wykładane marmurem przechowuje w swym wnętrzu fresk „Giudizio Universale” – Buffalmacco
Chiesa di santa Maria Novella z dziełami Giotta i freskiem Macaccio oraz Paolo Uccello
Palazzo Pitti, ze znajdującą się w jego wnętrzu Galleria Palatina z dziełami Rubensa, Caravaggio i Tizano
Ponte Vecchio najstarszy most we Florencji, na którym dziś znajduje się wiele sklepików.
Zwiedzając Florencję warto również spróbować oferowanych tu, typowych dla Florencji potraw takich jak:
Fettunta – serwowaną zwłaszcza w Listopadzie gdy zostają zebrane oliwki i zrobiona zostaje świeża oliwa z oliwek. Fettunta to tosty ze świeżą oliwą.
Panzanella – placek z niesolonego chleba i świeżych warzyw takich jak pomidory, cebula i bazylia,
La pappa al pomodoro – zupa gotowana ze świeżych pomidorów z dodatkiem czosnku, bazylii i pieprzu, Casseruola alla fiorentina ? makaron typu tagliatelle podawany z sosem szpinakowym, z dodatkiem grzybów, czosnku, estragonu i kawałków kiełbasy przykryty twarogiem z jajkiem.
Ze słodyczy warto wymienić:
Schiacciata con l’uva – winogrona z cukrem pudrem znajdujące się pomiędzy dwoma warstwami ciasta.
Cenci – kokardki ze słodkiego ciasta usmażone i posypane cukrem pudrem,
Brigidini – gofry o smaku anyżu,
__________________________________________________
Galeria zdjęć > FLORENCJA (kliknij na zdjęcie aby powiększyć)